Terveink
A π-nap programról
A nemzetközi π-nap a matematika egyik leghíresebb számának, a π (pi) számnak az ünnepe. A π-napot 1988 óta március 14-én tartják, mivel ez a dátum a π érték első két tizedesjegyéig megegyezik. Ez alkalomból egyre szélesebb körben világszerte különböző rendezvényekkel, vetélkedőkkel „ünneplik” a napot. 2015. március 14. különösen fontos, mivel a π (~3,1415)-nek megfelelő 3/14/15 dátumformátum miatt ez a nap a legpontosabb π-dátumnak tekinthető. És ez a nap éppen szombat lesz! Így remek alkalom nyílik arra, hogy egy olyan „matematikai” ünnepet szervezzünk, melyet egy sor szórakoztató, kicsiket és nagyokat érdeklődési területüktől függetlenül megmozgató program egészít ki.
Helyszín: Csodák Palotája, Budapest
A nem szorosan szakmai programok közül külön említést érdemelnek a következők:
- Pi-szter (Pi-poszter) készítés – olyan pályaműveket várunk, amin minden pi (piros, pillangó…), és természetesen a pi-vel kapcsolatos érdekességek is helyet kapnak rajta;
- Pi-emes elnevezésű verselés, ahol a szavak rendre annyi betűből állnak, mint a pi soron következő számjegyei;
- Pi-tesütő verseny - neves cukrászdák meghívásos versenye gasztro-zsűrivel, a pi-te bármilyen lehet, két megkötéssel: kör alakú legyen, és körben a pi minél több tizedes jegyig szerepeljen rajta – mindent a szemnek, mindent a szájnak;
- Rubik-pi – a pi számjegyeinek sorolása közben Rubik-kockát raknak ki az előadók
- Pi-születésűek köszöntése, akik – mint Albert Einstein (szül. Ulm, 1879. március 14.) – pi-napon születtek;
- Pi-zsamabuli zárja a programot hagyományosan párnacsatával a jól megérdemelt pi-henés előtt.
Mint a fentiekből is látható, a célunk a családok és szakemberek közös, önfeledt szórakoztatása egy olyan hagyományteremtő, ingyenes programsorozattal, mely a világ számos pontján már évtizedek óta sikerrel működik.
A szorosan vett szakmai tartalom két fő részből áll.
A Pi-színpadon előadók sora tart ismeretterjesztő előadásokat, melyek lebilincselőek és látványosak – a Kutatók éjszakáján Pécsett megvalósuló pi-színpadhoz hasonlóan. A szünetekben itt mutatják be készítőik a legjobb pi-sztereket, szavalják el íróik a legjobb pi-verseket is; természetesen ezeket díjazzuk is szponzorok által biztosított díjakkal. Szívesen meghívnánk a Kockaéder csapatot, Tóth Ildikó matematikust, Pálinkás István, akinek nem csak a neve kötődika Pi-hez.
A pi-versenyen a vállalkozó kedvűek pi-vel kapcsolatos matematikai feladványokat oldhatnak meg több kategóriában (alsós, felsős, középiskolás, egyetemista, amatőr szülő, profi szülő, pedagógus); a játékos feladatok megoldásával különböző minősítéseket (bronz, ezüst, arany) érhetnek el a versenyzők; mindenki garantált ajándékban részesül – az elért fokozatának megfelelően.